23. 10. 2017

Novojičínskou městskou hromadnou dopravu čekají 10. prosince veliké změny. Jejich provozování převezme po Technických službách společnost Arriva, která pro ni pořídila 3 nové elektrobusy. Budou plně klimatizované a uhradit jízdné v nich kromě standardních způsobů bude možné i platební kartou. Kromě toho se k tomuto datu chystá plná integrace MHD do Ostravského dopravního integrovaného systému (ODIS).

„Integrace MHD do systému ODIS v podstatě znamená rozšíření MHD na celé území města včetně místních částí,“ řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka (SZ). „Pokud si cestující pořídí kartu ODISku a koupí si na ni zónu 70, což je Nový Jičín a jeho místní části, tak může cestovat kteroukoliv linkou, ať už MHD nebo příměstského autobusu přijíždějícího do Nového Jičína z okolních měst a obcí. V praxi to znamená, že obyvatelé Loučky nyní budou moci využívat na jednu kartu zhruba 2x více spojů, obyvatelé Bludovic, Straníka a Žiliny zase budou moci přijet do města příměstskou linkou a pak například přesednout na linku MHD,” doplnil Syrovátka.

Systém bude výhodnější i pro cestující, kteří ODISku mít nebudou nebo na ni nebudou mít zakoupen časový kupon: „Nyní se za cestu příměstskou linkou platí 12 Kč + počet ujetých kilometrů, nově bude v celé zóně 70 platit jednotný tarif 12 Kč bez ohledu na ujetou vzdálenost. V praxi to znamená, že cestující ze Straníka místo současných 21 Kč zaplatí jen 12 Kč a navíc bude ještě moci přestoupit například na autobus MHD na Kojetín nebo do Loučky, aniž by musel něco doplácet. Pokud navíc bude cestující platit z elektronické peněženky na ODISce, cena bude jen 9 Kč,“ vysvětlil místostarosta.

S novým systémem městské hromadné dopravy přijde i další novinka, a to, že cestovat jí mohou zdarma lidé nad 65 let, což bude platit jak na autobusy MHD, tak na příměstské linky. Vyřízení nové ODISky trvá asi 3 týdny a cestující si ji mohou pořídit v Návštěvnickém centru, kde je možné vrátit i starou kartu MHD a nechat si z ní vyplatit nevyužitý obnos z elektronické peněženky. Kompletní tarif ODIS najdete zde: www.kodis.cz/tarif-odis/.

Tisková zpráva ZO SZ Nový Jičín, 23.10.2017

Video TV Polar (19.10.2017)