sanitky v kraji

24. 4. 2015

Sedmnáct vozů rychlé zdravotnické pomoci a čtyři vozy rychlé lékařské pomoci bude mít do půl roku k dispozici Zdravotnická záchranná služba v Moravskoslezském kraji. Nové sanitky, včetně speciálního vozu s inkubátorem pro nedonošené novorozence, tak budou jezdit v mnoha městech.

Jde o největší obměnu vozů záchranné služby v našem kraji za posledních pět let. Čtyři nové vozy získají záchranáři v Ostravě (středisko IVC Slezská Ostrava, IVC Ostrava-Martinov, IVC Ostrava-Zábřeh, IBC Ostrava), vozový park dále rozšíří Hlučín, Zábřeh u Hlučína, Opava, Krnov, Rýmařov, Bruntál, IVC Nošovice, Jablunkov, Studénka, Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice, Nový Jičín a Havířov. Po dvou nových vozidlech získá Karviná a Frýdek-Místek.

Spádová oblast, v niž zabezpečujeme nepřetržitou péči o pacienty, čítá 5 500 kilometrů čtverečných. Zahrnuje části pohoří Jeseníků a Beskyd, ale i průmyslovou aglomeraci Ostravu. Žije zde více než jeden a čtvrt milionu obyvatel ve třech stech městech a obcích.

Sanitky budou vybaveny mobilní GPS navigací, notebookem pro záznam informací o pacientovi. Jedna ze sanitek bude mít také speciální inkubátor pro nedonošené novorozence s monitorem vitálních funkcí. Část vozidel bude navíc v terénním provedení 4×4 (tzv. čtyřkolky), ty se mají používat zejména v horských oblastech (Krnov, Rýmařov, Frenštát pod Radhoštěm, atp.).

K nejčastějším důvodům výjezdu některé z našich posádek patří náhlá onemocnění interního charakteru, která tvoří asi tři čtvrtiny událostí. Jedná se o náhlé stavy, jako jsou cévní mozkové příhody, dechové obtíže, akutní srdeční infarkty, bezvědomí, křečové stavy (epilepsie) Zbytek připadá na dopravní nehody, úrazy a další stavy.

Počet výjezdů stále roste. V roce 2014 uskutečnila Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje celkem 108.000 výjezdů k pacientům, při nichž bylo ošetřeno více než 97.000 osob. Nové sanitky by záchranáři mohli mít nejpozději v říjnu 2015.

Zdroj, další informace