19. 8. 2016

Radnici v Novém Jičíně nově povedou jen dvě strany, ČSSD a Strana zelených (SZ) s těsnou většinou 15ti hlasů v 29členném zastupitelstvu. Zelení budou mít místo jednoho neuvolněného místostarosty uvolněného místostarostu a k tomu ještě jednoho člena rady. Vyplynulo to z jednání, která probíhala od května, kdy z koalice vystoupili lidovci a rezignovali na oba své posty radních. Z pozice neuvolněného místostarosty se na člena rady přesunul Pavel Bártek, novým uvolněným místostarostou se stal předseda místních zelených Ondřej Syrovátka. Novou radní za ČSSD byla zvolena Žaneta Marková.

„Vzhledem k tomu, že se velká část koaličního programu, na němž jsme se nemalou měrou podíleli, daří plnit, převažovala u nás vůle novou koalici s ČSSD vytvořit, i když si osobně myslím, že lepší variantou byla předchozí koalice i s KDU-ČSL, “ říká nový místostarosta Syrovátka a dodává: „Dospěli jsme však k názoru, že bude mít smysl jen v případě, že získáme post uvolněného místostarosty, který tuto práci vykonává jako svou hlavní pracovní činnost a má tak více času koaliční program aktivně dotvářet a dohlížet na jeho plnění. Pokud by na tomto bodě nedošlo ke shodě, byli jsme připraveni stát se konstruktivní opozicí.“ Dalším sporným bodem byla i případná spolupráce s KSČM, kde si zelení vymínili, že jakákoliv jejich „tichá podpora“ je neakceptovatelná.

Pozici člena rady nově zastává někdejší místostarosta Pavel Bártek: „Po zralé úvaze jsem se rozhodl o pozici uvolněného místostarosty neucházet a zůstat ředitelem Beskydského divadla. Členstvím v radě města chci i nadále pokračovat v práci ve prospěch občanů Nového Jičína.“

V nejbližší době má koalice v plánu naplnit některé zásadní body, jako třeba klikací a uživatelsky příjemný rozpočet města, cyklopruhy na Palackého ulici od bazénu až ke kruhovému objezdu u Loučky nebo revitalizaci okolí nádrže Čerťák. Nově se v programu objevilo například vybudování workoutového hřiště v parku pod gymnáziem nebo, v případě získání dotace, obměna autobusů MHD na nízkoemisní nebo bezemisní vozidla.  „Jednou z našich priorit je také prohloubení a zintenzivnění komunikace s občany, aby získali více informací o tom, co radnice plánuje, a také možnost některé záměry částečně ovlivňovat,“ upřesňuje Ondřej Syrovátka.

Zastupitelstvo města svěřilo Ondřeji Syrovátkovi tyto kompetence:

  • Odbor životního prostředí
  • Odbor organizační
  • Projekt Zdravé město Nový Jičín
  • Obecní živnostenský úřad
  • Odbor územního plánování a stavebního řádu
  • Návštěvnické centrum – zahraniční vztahy
  • Technické služby

Tisková zpráva ZO SZ Nový Jičín, 18.8.2016

Ondřej Syrovátka (ondrej.syrovatka@zeleni.cz)

Další odkazy: