Koalice pro region (SZ a SNK ED)

2. 8. 2016

Volební zmocněnkyně koalice Strany zelených a SNK-ED v Moravskoslezském kraji včera zaregistrovala kandidátní listinu koalice PRO REGION. Kandidátní listina obsahuje maximální možný počet, čili 70 jmen, mezi nimiž je deset současných a deset bývalých starostů nebo místostarostů, tři geografové, bývalý poslanec či hejtman.

Včera v pondělí 1. srpna byla přijata registrace kandidátní listiny koalice Strany zelených a SNK ED v Moravskoslezském kraji. Kandidátní listina obsahuje plný počet 70 kandidujících včetně pěti náhradníků. Cílem koalice je získat minimálně 30 000 hlasů z téměř milionu voličů, což by znamenalo dvojciferný volební výsledek.

Kandidátní listina je postavena na kombinaci zkušeností a nových vizí a nápadů. Kromě toho, že má první desítka kandidátů více než 130 let zkušeností s komunální politikou, je na kandidátní listině rovnou 20 osobností, kteří mají praktické zkušenosti s vedením své obce. Mezi nimi je i lídryně krajské kandidátní listiny Pavla Brady z Opavy, která byla náměstkyní primátora mezi lety 2010 a 2014 a profesí je stavební inženýrka a soudní znalkyně.

Pavla Brady (Koalice pro region/SZ)

“Chtěla bych poděkovat všem našim kandidátům a kandidátkám, že se rozhodli svou kandidaturou podpořit myšlenku moderního Moravskoslezského kraje postaveného na hlasu jeho tradičních regionů,” říká k tomu Pavla Brady.

“Chtěli jsme celou volební kampaň postavit trochu netradičně, a proto jsme se rozhodli, že vytvoříme koncepci tzv. regionů na základě dřívějších okresů,” vysvětluje systém kandidátky volební manažer Josef Kučera a dodává: “Po řadě diskuzí se budeme věnovat sedmi specifickým regionům kraje. Z každého z regionů je jeden lídr, který bude spolu s  Pavlou Brady regionální tváří kampaně.”

“Jde zpravidla o zkušené starosty nebo místostarosty – to je možné vidět v regionech Bruntál, Nový Jičín, Opava a Ostrava. Jmenovitě Salome Sýkorová, starostka Zátora na Bruntálsku, Sylva Kováčiková, místostarostka Bílovce na Novojičínsku, Pavel Smolka, starosta Vítkova a František Šichnárek, starosta Ostravy-Třebovic. Dále se jedná o zajímavé mladé osobnosti s obrovským potenciálem jako je na Třinecku a Těšínsku, Martina Wolna, ředitelka Třinecké knihovny, na Karvinsku Zuzana Pučoková, zakladatelka mateřského centra  z Havířova a na Frýdeckomístecku je to právník roku 2015 v kategorii PRO BONO Jiří Klega,” vyjmenovává Pavla Brady své regionální spolulídry.

“Všichni tito spolulídři budou s Pavlou Brady na všech vizuálech podle bývalých okresů. Jediný region, který jsme přidali oproti původním okresům navíc, je spojené Těšínsko a Třinecko, kvůli možné jazykové mutaci,” vysvětluje Kučera koncepci krajské kandidátky a dodává: “je velmi pravděpodobné, že volební materiály budou v některých oblastech  nejen české, ale mohou mít i jazykové mutace.”

“Samozřejmě máme i řadu lidí, kteří mají přesah přes dva a více okresů či rovnou přes celý kraj. Jedná se například o Tomáše Hradila, podnikatele v Ostravě a zastupitele v Krnově, který je mimo jiné i hejtmanem Florbalové asociace Moravskoslezského kraje. Dalšími podobně zajímavými lidmi s přesahem přes více regionů může být také politický geograf Ostravské Univerzity v Ostravě Tomáš Drobík nebo vedoucí záchranné stanice pro ohrožené živočichy a kandidát na senátora Petr Orel z Nového Jičína,” dodává Pavla Brady.

Krajské volby se konají už za dva měsíce 7. a 8. října.

Více na: www.koaliceproregion.cz