6. 3. 2017

Datum 10. března je spojeno se solidaritou, kterou lidé po celém světě vyjadřují Tibetu vyvěšováním tibetské vlajky. Také zelení a zelené v Moravskoslezském kraji se již tradičně k podpoře Tibetu připojí, a to hned několika akcemi na různých místech kraje.

V Havířově budou Zelení pořádat informační kampaň o současné situaci Tibeťanů. V pátek odpoledne 10. března se pak Zelení v Havířově také tradičně připojí k mezinárodní akci vyvěšení Tibetské vlajky, tedy v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu v roce 1959, kdy zemřelo více než 80 000 Tibeťanů.

V Havířově se dále můžete seznámit s aktuálním děním v Tibetu, vyslechnout si přednášku nebo se zúčastnit besedy o rozvojových projektech. Součástí programu bude také výstava fotografií Pavly Brady, jedné z členek zelených, která Tibet před lety navštívila. Současně bude probíhat týdenní promítání filmů o Tibetu, které pořádá Merkur Coworking od 17. do 23. března 2017 v coworkingovém centru, na ul. Studentská 26 v Havířově-Podlesí. Přesný program najdete zde.

Nový Jičín, kde vládne koalice Zelení-ČSSD, bude již tradičně vyvěšovat na radnici tibetskou vlajku. “Vlajka pro Tibet je na budově Městského úřadu v Novém Jičíně vyvěšována pravidelně od roku 2003 a je symbolickým připomenutím povstání Tibeťanů proti čínské okupaci,” říká novojičínský místostarosta Ondřej Syrovátka (SZ). “Kromě radnice se k podpoře Tibetu tradičně připojí také Městské kulturní středisko, které nabídne v rámci festivalu ProTibet2017 projekci několika tematických filmů v Čajovně Archa,“ doplnil Syrovátka.

Opava se letos stane jedním z mála měst České republiky, kam v rámci festivalu ProTibet zavítá buddhistický mnich Pema Samdup. Beseda s hostem z odlehlého údolí Spiti v severoindické Himaláji proběhne ve čtvrtek 23. března od 17 hodin v Shösslerově salónku, v Obecním domě na Ostrožné 46. Budou promítnuty fotografie o životě v horské poušti, kde je nedostatek vodních zdrojů, zemědělské půdy, kde je slunce a vítr tak ostrý a kyslík tak řídký, že se dá hovořit o jedněch z nejméně hostinných oblastí této planety. Mluvit se bude o životě Tibeťanů, mnichů i mnišek v této nehostinné části Himaláje. Kromě besedy proběhne v Opavě také již tradiční promítání filmu a prodej tibetských výrobků v Kavárně AlterNativa, Na Valech 5. Film Až budou létat oceloví ptáci bude promítán v úterý 21. března od 18 hodin. Výrobky Tibeťanů bude možno zakoupit po celý měsíc březen. Hlavními organizátory festivalu ProTibet jsou už několikátým rokem opavští Zelení.

V Ostravě můžete například ve čtvrtek 9. března navštívit Besedu pořádanou ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Ostravské univerzity na téma čínsko-tibetské vtahy: minulost a současnost, konanou v Atriu v budově na ul. Chittusiho 10 nebo ve čtvrtek 16. března od 18 hod. Klub Atlantik, na ul. Čs. Legií 7, kde se bude konat Beseda s promítáním Mé přítelkyně v rudých rouších Ing. J. Ježíková a její vyznání o dlouholetých přátelstvích s mniškami na střeše světa.

Výtěžek z letošního festivalu bude věnován na  podporu vzdělání buddhistických mnišek z kláštera Kowang v severoindickém Himálaji.