6. 3. 2015

Zelení na desítkách radnic, veřejných i soukromých místech i letos 10. března vyvěsí tibetské vlajky, jakožto symbol solidarity s tibetským lidem. Strana zelených (SZ) se také v Moravskoslezském kraji již tradičně připojuje k celosvětové akci, jejímž cílem je upozornit na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

V Moravskoslezském kraji se zelení připojí k podpoře Tibetu např. v Opavě, Novém Jičíně, Ostravě nebo Havířově. Podle SZ musí být ochrana lidských práv zohledňována vládou i jednohlasnou zahraniční politikou při prosazování hospodářských zájmů ČR.

Vlajka pro Tibet v Moravskoslezském kraji

Vlajka pro Tibet v Moravskoslezském kraji

10. března se v celé ČR včetně Opavy, Nového Jičína nebo např. Krnova bude vyvěšovat tibetská vlajka jako symbol na podporu dodržování lidských práv v Tibetu.  Tibeťany tak můžete podpořit např. svou účastí na akci „Týden Tibetu v Opavě„, kterou připravila opavská Strana zelených ve spolupráci s kavárnou AlterNativa. Ke shlédnutí budou v Opavě filmy s tématikou Tibetu, prohlédnout si můžete výstavu fotografií pořízených přímo v tibetských horách (autorka: Pavla M. Brady) či ochutnat tibetské pokrmy a nápoje.

“Sama jsem před lety Tibet navštívila a vím, jak je pro Tibeťany mezinárodní podpora důležitá.  Naše politická reprezentace, vládu a prezidenta nevyjímaje, by se proto neměla nekriticky podbízet  státům, pro které jsou lidská práva na okraji zájmu. Nesmíme zapomínat, že se ještě nedávno porušovala lidská práva také v naší zemi a také nám pomáhala podpora demokratických států. Je povinností České republiky vzít tuto zodpovědnost nyní také na sebe,” uvádí Pavla Brady, místopředsedkyně Strany zelených.

Také Nový Jičín i letos symbolicky podpoří Tibet vyvěšením vlajky na radnici. Kromě toho proběhne v novojičínské Čajovně Archa od 9. do 30. března festival ProTibet 2015. Na tyto akce zve všechny místní i návštěvníky města Ondřej Syrovátka, předseda zelených v Novém Jičíně.

Ostravský magistrát tibetskou vlajku nevyvěsí. „Rozhodnutí 4. zastupitelstva Ostravy řeklo ne podpoře tibetských obyvatel a naopak na stejném zasedání odsouhlasilo zahájení spolupráce s čínským městem Suzhou„, upřesnil Jiří Klega, předseda ostravské organizace Strany zelených. I přesto zvou ostravští zelení na akce na podporu Tibetu v krajském městě. Připojit se tak můžete např. v úterý 10. 3. od 14 hod. k malování tibetské vlajky na pěší zóně u hotelu Imperial nebo navštívit páteční přednášku etnoložky PhDr. Zuzany Ondomišové o historických vztazích Indie s Tibetem.

V Havířově budou zelení ve spolupráci s místním spolkem Důl Architektury pořádat vícedenní akci Nádraží žije filmem: z Havířovského vlakového nádraží do Tibetu, rovněž s tibetskými filmy. „Promítání filmů z Tibetu na nádraží nám přišlo symbolické, lidé z Havířovského nádraží cestují do všech koutů světa. Vzpomínám na to, jak jsem před lety z nádražní haly odjížděl na cestu, která končila až v Afghánistánu“ doplnil Pavel Kadlec, zástupce havířovských zelených. Také v Havířově by díky zeleným měla zavlát tibetská vlajka, byť ne na místní radnici.

Strana zelených si každoročně 10. března připomíná začátek násilně potlačeného Tibetského národního povstání v roce 1959, během něhož Čína připravila o život desítky tisíc většinou neozbrojených Tibeťanů, kteří se marně pokusili obnovit nezávislost Tibetu ztracenou o deset let dříve.