21. 3. 2019

Zelení rozhodnutí vlády ČR zavést zálohové výživné, zvýšit důchody seniorům a přidat rodičům malých dětí na rodičovském příspěvku velmi vítají.

Považují ovšem za velmi nešťastné, aby vedle sebe fungovala dvojí výše rodičovského příspěvku. Takové rozhodnutí považujeme za nesolidární. Tento způsob skokového navýšení dávky (snad slib vláda za rok znovu neodvolá) považujeme za eticky vysoce sporný. Zvyšování rodičovské dávky má být průběžné a systémově udržitelné.

„Představte si, že by vláda řekla „zvýšíme důchody o 3 tisíce korun měsíčně, ale pouze pro ty, kteří odejdou do důchodu po 1. lednu 2020″. Nespravedlnost a necitlivost takového opatření by bila do očí. Obdobné je to u způsobu, kterým vláda hodlá navýšit rodičovský příspěvek. Pominu teď silná prohlášení ministryně Maláčové, která vyvolala očekávání u všech rodičů dětí mladších čtyř let. Na skokovém navýšení platném pro děti narozené po 1. lednu 2020 je špatné to, že rodiče malých dětí dělí do dvou kategorií, z nichž jednu výrazně ekonomicky zvýhodňuje. Navýšení rodičovského příspěvku mělo být postupné a zahrnout všechny rodiče – jak ty, kteří už děti mají a ty, kterým se narodí v letošním roce, tak ty, kteří rodičovství teprve plánuji. Ti všichni si podporu státu zaslouží,“ říká Karolina Žákovská, místopředsedkyně Zelených.

Zdroj: Zelení Facebook