2. 4. 2015

Dokončená modernizace a výstavba železničního úseku ze Studénky do nové zastávky Mošnov, Ostrava Airport umožní cestujícím z Ostravy rychlý přesun po železnici přímo na letiště. Vlaky na trase mohou jet nejvyšší rychlostí až 140 km/h. Přímé vlakové spojení bude v provozu již od 13. dubna 2015 na trase Bohumín – Ostrava hl.n. – Ostrava-Svinov – Mošnov. Železniční stanice bude s odbavovací halou letiště spojena přímou tunelovou chodbou. Přeprava cestujících má začít tři týdny před hokejovým šampionátem, který zčásti hostí i Ostrava. 

Moravskoslezský kraj se tak stal prvním regionem v Česku, který má mezinárodní letiště napojené na železnici. Hned vedle haly mošnovského letiště totiž vznikl vlakový terminál. Stavba kolejového napojení Letiště Leoše Janáčka Ostrava za zhruba 553 milionů korun byla otevřena loni 16. prosince. Nyní probíhá na dráze testovací provoz a konají se zátěžové testy. I když nový úsek má jen tři kilometry, je to po padesáti letech první nová železniční trať vybudovaná v Česku.

Z Ostravy-Svinova do Mošnova bude vlak vyjíždět 10x denně v časech 4:06, 4:57, 6:39, 10:39, 12:39, 15:39, 17:39, 19:39 a 21:39. Ze Svinova na letiště bude cesta trvat 23 minut, z Bohumína 39 minut.

Stavba kolejového napojení letiště byla realizována v rámci projektu „Letiště Leoše Janáčka Ostrava, kolejové napojení“ a spolufinancována z Operačního programu Doprava. V sezoně se z Mošnova létá pouze do Prahy, Londýna a Paříže. Například v roce 2013 klesl počet cestujících oproti předchozímu roku o deset procent a o dvacet procent se snížilo i množství přepravovaného nákladu. Ve srovnání s letištěm v polských Katovicích odbaví mošnovské letiště jen desetinu cestujících. Lidé z regionu využívají vedle Katovic také nízkonákladové lety z Krakova. Moravskoslezský kraj, který je majitelem letiště, už investoval do jeho rozvoje stovky milionů. Lidé, kteří by se rádi dostali z Ostravy do světa za přijatelné ceny, to zatím nepocítili.

 

 

Z Ostravy-Svinova do Mošnova bude vlak vyjíždět 10x denně v časech

Z Ostravy-Svinova do Mošnova bude vlak vyjíždět 10x denně