Evropský týden mobility

13. 9. 2015

Září je již tradičně měsícem, kdy probíhá celoevropská kampaň za udržitelnou mobilitu. Zelení v Moravskoslezském kraji chtějí jít příkladem a vyzkoušejí si prožít týden bez aut.

Celoevropská kampaň s názvem „Evropský týden mobility“ se bude již počtrnácté konat ve dnech 16. až 22. září v mnoha evropských městech. Tato kampaň vznikla rozšířením „Evropského dne bez aut“ a jejím cílem je upozornit na stále narůstající negativní vliv automobilové dopravy ve městech.

Zelení v Moravskoslezském kraji se rozhodli kampaň za udržitelnou dopravu podpořit několika akcemi. Tou hlavní je „Týden bez aut“, ke které se může přidat prakticky každý. Cílem je omezení individuální automobilové dopravy a podpora dopravy udržitelné. Ten, kdo se chce připojit, by měl v týdnu od 14. do 20. září nechat své auto v garáži a dopravovat se jinak. Povoleny jsou přesuny pěšky, na koloběžce či na kole (i elektrickém), autobusem, trolejbusem, tramvají, vlakem či jiným prostředkem veřejné hromadné dopravy.  Mezi nedovolené prostředky patří automobil včetně spolujízdy, motorka a letadlo.

„K naší akci se mohou přidat i ti, kteří musí nevyhnutelně používat auto v práci. Ovšem za podmínky, že se auta vzdají pro své soukromé jízdy včetně dopravy do práce či nákupů“, vysvětluje Pavel Durčák, místopředseda Strany zelených v Opavě a iniciátor akce.

Podle události založené na facebooku si chce týden bez aut vyzkoušet několik desítek lidí z celého kraje i mimo něj.

Novém Jičíně bude v úterý 22. 9. na návrh zelených vozit MHD cestující zdarma. „Abychom mohli sečíst počet cestujících za daný den, obdrží každý jízdenku, ovšem s nulovou hodnotou. V autobusech budou také vyvěšeny informační plakáty vysvětlující smysl celé akce,“ vysvětluje místopředseda krajské organizace a zastupitel města Nový Jičín Ondřej Syrovátka. Kromě toho se zde uskuteční Narozeninová cyklojízda na cyklostezce do Hostašovic a v pátek 18. 9. bude na Masarykově náměstí umístěn informační stánek BESIP se soutěžemi pro děti i dospělé.