8. 1. 2020

Strana zelených si o víkendu 25. a 26. ledna na svém sjezdu v Ústí nad Labem poprvé v historii zvolí spolupředsednickou dvojici. Zároveň Zelení na sjezdu oslaví 30. narozeniny od založení strany a prvního sjezdu, který proběhl 17. února 1990 v Brně.

Cílem spolupředsednictví je zajistit rovné zastoupení mužů a žen na nejvyšší vedoucí pozici strany. V české politice je přitom zastoupení žen nejen ve vedoucích pozicích stále tristní.

Sjezd Zelených navštíví také nedávno zvolený spolupředseda Evropských Zelených Thomas Waitz, který vystoupí v sobotu dopoledne.

Spolupředsednictví si strana schválila na minulém sjezdu v lednu 2019 taktéž v Ústí nad Labem. Tento koncept v zahraničí uplatňují například Zelení v Německu, Belgii, Anglii, Švédsku, Polsku, Norsku a Maďarsku. Taktéž zelená frakce Greens/EFA v Evropském parlamentu a Evropští zelení mají zvolené spolupředsednické duo.

Čeští Zelení mají už od roku 2015 možnost zavést si spolupředsednictví na nižších organizačních úrovních strany, čehož aktuálně využívá již 21 základních a krajských organizací strany. V Moravskoslezském kraji tento model vedení jako první zavedli v Novém Jičíně, kde se velmi osvědčil. Od října loňského roku vede spolupředsednická dvojice také krajskou organizaci Strany zelených Moravskoslezského kraje.

Více informací o sjezdu naleznete zde.