24. 7. 2019

Ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana za hrubé porušení Ústavy připravuje senátorský Klub pro liberální demokracii – SENÁTOR 21, tj. senátoři Václav Láska (zvolen za Zelené a KDU-ČSL, nyní předseda SEN21), Ladislav Kos (zvolen za Zelené, KDU-ČSL, Piráty, HPP11), Přemysl Rabas (zvolen za SEN21, s podporou Zelených, někdejší místopředseda Strany zelených), Petr Orel (člen Zelených, zvolen za Zelené a KDU-ČSL, jeden ze zakládajících členů Strany zelených), Lukáš Wagenknecht – zvolen za SEN21 s podporou Pirátů), Tomáš Goláň (za SEN 21).

K dané žalobě dosud neexistuje žádná judikatura ani odborné komentáře, a proto žaloba vznikla v úzké spolupráci s několika ústavními právníky.

Žaloba popisuje osm skutků prezidenta (v den uzavření textu žaloby, tj. 18. července 2019 rozšířeno i o skutek neodvolání ministra kultury a nejmenování jeho nástupce), které jsou hrubým porušením Ústavy České republiky. Autorem je senátor Václav Láska (senátor zvolený za Zelené a KDU-ČSL, nyní senátor a předseda SEN21).

Počínáním prezidenta Miloše Zemana, které je podle nejen nás již v rozporu s Ústavou ČR, se bude odpoledne zabývat horní komora parlamentu – Senát. Pod návrh ústavní žaloby se podepsaly více než tři desítky senátorů. Aby se ale žaloba k soudu dostala, musí ji podpořit tři pětiny přítomných senátorů a pak ve Sněmovně alespoň 120 poslanců. Aktualizovanou verzi žaloby uzavřenou 18. července 2019 podepsalo 35 senátorů.

Návrh předložili senátoři z Klubu pro liberální demokracii, kde jsou sdružení také senátoři zvoleni za Zelené a s podporou Zelených. Celá žaloba je k dispozici zde.

„Jsem přesvědčen, že prezident Miloš Zeman opakovaně vážným způsobem překračuje své ústavní pravomoci a snaží se ovládat exekutivní moc, tedy vytvářet prezidentský, či nějaký poloprezidentský systém. To je v přímém rozporu s naší ústavou a horní komora tak využila svou ústavní pravomoc, kterou má – jako jediná – dánu ústavou, a projednala a schválila návrh ústavní žaloby, kterou inicioval náš senátní Klub pro liberální demokracii – SENÁTOR 21. Je teď na odpovědnosti poslanců, jestli se kladně k ústavní stížnosti vyjádří a postoupí ji Ústavnímu soudu. Jedině ten může stanovit, kdo má pravdu. Jsem v té souvislosti vděčný za velmi věcnou a inspirativní diskusi, která přesvědčila i některé váhající kolegy. Potěšující je, že návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana by prošel Senátem i v případě přítomnosti všech senátorů“, říká k žalobě senátor a člen Zelených Petr Orel z Moravskoslezského kraje.