10. 10. 2016

Výsledky voleb pro naši koalici PRO REGION, kterou tvořila Strana zelených spolu se Sdružením nezávislých kandidátů nedopadly tak, jak jsme si představovali. Přesto děkujeme všem téměř 5ti tisícům voličů a voliček, kteří nám dali svou důvěru a dali hlas kandidátkám a kandidátům našeho kraje. Z velkých obcí kraje jsme přitom nejlepšího výsledku dosáhli ve Vítkově (9,7 %), Novém Jičíně (7,6 %) a Bílovci (7,6 %). Naše kampaň byla navíc vyhodnocena jako nejtransparentnější v celém Moravskoslezském kraji.

 

Spolu s krajskými volbami probíhají v našem kraji, také ve 4 okrscích senátní volby. Strana zelených měla v našem kraji historicky největší počet kandidátů do senátu, kromě okrsku Třinec jsme nominovali své zástupce do horní komory Parlamentu ČR ve všech obvodech.

Do druhého kola senátních voleb, které proběhne v pátek a sobotu 14. a 15. října postoupil z prvního místa na Novojičínsku náš kandidát Petr Orel (nominován SZ a KDU-ČSL) se ziskem více než 33 % voličské podpory.

Zároveň, prosíme všechny, jenž bydlíte ve volebním okrsku Nový Jičín, abyste znovu přišli volit i příští víkend a podpořili do senátu Petra Orla. Děkujeme.

Zelení uspěli v krajských volbách celkem v pěti krajích, v nichž kandidovali společně s jinými politickými stranami. Zároveň do druhého kola senátních voleb postoupili tři zelení kandidáti, kromě Petra Orla v Novém Jičíně dokonce z prvního místa jsou dalšími dvěma kandidáty Václav Bělohradský a Ladislav Kos v Praze 6 a 11.

V koalicích s Piráty zelení uspěli hned ve dvou krajích, Jihomoravském (5,11 %, dva zastupitelé za SZ, Ing. Jiří Hlavenka a Ing. Jana Drápalová) a Královéhradeckém (5,27 %, zastupitel Mgr. Martin Hanousek za SZ). Přes pět procent se dostaly také koalice zelených a KDU-ČSL v Plzeňském a Olomouckém kraji. Společně s politickým hnutím Změna získají zelení mandáty krajských zastupitelů v Libereckém kraji (7,06 %, dva zastupitelé za SZ, prof. Ing. Josef Šeldbauer Ph.D. a PhDr. Jaromír Baxa, Ph.D.).