20. 2. 2019


Přednáška tibetského mnicha, hudební večer s promítáním dokumentárních filmů i cestopisná prezentace z cesty do Lhasy bude součástí letošního opavského festivalu ProTibet připomínajícího již 60. výročí krvavě potlačeného povstání Tibeťanů. Program v Opavě zakončí prezentace fotografií Pavly Brady /Zelení/ z cesty z Pekingu do Lhasy.

Letošní 18. ročník festivalu ProTibet připomene 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase, které bylo 10. března 1959 krvavě potlačeno. O život tehdy přišlo více než 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu. Kromě mnoha dalších míst po České republice, proběhne festival již tradičně také v našem městě, kde jej organizuje opavská organizace Strany zelených v Čajovně Harmonie na ulici Krnovská 20. Po celý měsíc březen si zde mohou zájemci zakoupit tibetské výrobky. Zlatým hřebem letošního festivalu v Opavě bude přednáška tibetského mnicha v sobotu 2. března od 18.00 hodin. Geshe Yeshi Gawa, učenec narozený v Tibetu a vyškolený v Indii, se bude věnovat tématu „Štěstí a bdělá pozornost z pohledu buddhismu“. Dozvíte se, jaké jsou buddhistické metody vedoucí ke snížení stresu, jak zvládat negativní emoce a jak být šťastnější. Seznámíte se také s Gesheho osobním životním příběhem. Opava je jedním z mála míst, kde se v rámci festivalu návštěva budhistického mnicha uskuteční. Vstupné je 90 korun. V úterý 19. března od 18.30 hodin předvede pan Stanislav Hendrych hru na tibetské mísy a následně budou promítnuty dva krátké dokumentární filmy: „Kauza Tibet“ a „Rozhovor s Lobsangem Sangayem“, premiérem tibetské exilové vlády. Oba filmy vznikly speciálně k 60. výročí povstání Tibeťanů. Festivalový program zakončí v úterý 26. března od 18.30 unikátní prezentace fotografií z cesty, kterou v roce 2003 podnikla z Pekingu až na střechu světa do tibetské Lhasy, někdejší zastupitelka města a předsedkyně opavských Zelených, Pavla Brady.

Výtěžek letošního ročníku Festivalu ProTibet podpoří tibetské seniory prostřednictvím nadace The Dalailama Trust. Více o Festivalu ProTibet naleznete na webu www.protibet.cz.

Dalších akcí na podporu Tibetu v našem kraji se můžete zúčastnit také v Ostravě nebo v Orlové.

Zdroj: Zelenaproopavu.cz