Zelení na tiskové konferenci při příležitosti podpisu koaliční smlouvy pro krajské volby 2020

29. 5. 2020

Do podzimních krajských voleb půjdou Zelení společně v koalici s hnutím STAN a Nezávislými.

Oficiálně se koalice představila na tiskové konferenci v Ostravě tento čtvrtek 28. května. Za hnutí STAN podepsal smlouvu předseda hnutí Vít Rakušan a předseda krajského výboru a lídr kandidátky Moravskoslezského kraje Jan Lipner. Za Stranu zelených smlouvu podepsali spolupředseda strany Michal Berg a spolupředsedové krajské organizace Ondřej Syrovátka a Martina Dušková. Za Nezávislé podpis připojil místopředseda hnutí a předseda krajské organizace v jedné osobě, Martin Polášek.

Jan Lipner, starosta Horní Suché a předseda krajského výboru hnutí STAN, avizoval, že hnutí STAN mělo k těmto stranám a novým krajským koaličním partnerům vždy blízko a je potěšen, že po dlouhém vyjednávání podepisují koaliční smlouvu a mohou začít plnohodnotně rozvíjet svou vizi pro Moravskoslezský kraj.

Jan Lipner se mimo jiné dlouhodobě věnuje tématu vzdělávání: „Kvalifikovaní lidé jsou základem pro uplatnění na trhu práce. Řemeslo má zlaté dno a učňovské a odborné školství musí být podporováno. Přináší zaměstnanost, podporu podnikání i lepší perspektivu krajů. Zajistíme vybavenost a upgrade výpočetní techniky na středních školách. Zapojíme moderní prvky výuky a podpoříme aplikování platforem pro živou výuku na dálku. Podpoříme rozvoj a vznik nových fakult na území MSK.“

Martin Polášek, starosta obce Těrlicko a předseda krajské organizace Nezávislí, si myslí, že na krajské úrovni je to ideální spojení a věří v dobrý výsledek v nadcházejících krajských volbách. Martin Polášek se věnuje zejména tématu zdravotnictví: „Nepodpoříme další rušení nemocnic ukrývající se pod pojmem „optimalizace“ zdravotní péče v regionu. Dostupnost zdravotnictví musí být prioritou a jeho pohled na ekonomickou prosperitu se musí změnit stejně jako priority financování zdravotnictví. Zasadíme se o vytvoření skladů hmotných rezerv u jednotlivých nemocnic a zdravotnických zařízení. Vytvoříme krizové a pandemické plány pro krizový štáb MS kraje.“

Za Stranu zelených promluvil spolupředseda Michal Berg, který vyrůstal v Opavě. Přestože v MS kraji v současnosti už nežije, má k němu stále blízký vztah. Proto i on tuto koalici vítá. Věnuje se především tématům udržitelnosti, klimatických změn a jejich projevů jako je například sucho: „Ve spolupráci s dalšími podobně smýšlejícími subjekty vidíme cestu, jak voličům nabídnout atraktivní a silnou volební stranu, která bude prosazovat přechod regionu k čistější a zdravější budoucnosti,“ uvedl.

Stejný názor má i spolupředseda krajské organizace a místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka: „Za jedno z hlavních témat letošních voleb považujeme problém sucha a s ním související špatný stav naší krajiny. Musíme se zaměřit na zlepšování schopnosti krajiny zadržovat vodu jako nejrychlejší a nejúčinnější cesty ke zmírňování dopadů sucha a ochraně proti povodním. Nepotřebujeme nesmyslné stavby typu kanál Dunaj – Odra – Labe; mnohem lépe nám poslouží prostředky investované do obnovy pestré krajiny, jež bude odolnější proti postupujícím změnám klimatu.”

K dalším programovým prioritám Zelených pro nadcházející krajské volby patří chytrá a ekologická veřejná doprava, ochrana klimatu, zlepšování kvality ovzduší, přechod k oběhovému hospodářství, i větší podpora regionální kultury.