12. 6. 2015

Strana zelených (SZ) se ve čtvrtek 11. června na dvou desítkách míst po celé republice zapojila do občanské iniciativy na podporu Horního Jiřetína a dalších severočeských obcí v jejich boji za zachování územních limitů těžby hnědého uhlí. V Moravskoslezském kraji zelení připravili akce v Ostravě, Karviné a Novém Jičíně a připojili se tak k mnoha dalším městům v ČR včetně Prahy, Brna, Olomouce či Plzně. Ostravští zelení se k podobné akci, reagující na plán ministra průmyslu zbourat desítky domovů kvůli uhlí, připojili už v únoru.

Účastí na akcích vyjádřili zelení podporu Hornímu Jiřetínu a v jednotlivých městech ukázali, jaký dopad by obdobná těžba uhlí měla na obyvatele jejich města. V Ostravě zelení zbouraly symbolický morový sloup na Masarykově náměstí a maketu Horního Jiřetína, v Karviné a Novém Jičíně mohli lidé zhlédnout fotografie krajiny zničené těžbou hnědého uhlí a na petičních stáncích mimo petičních archů pro zachování limitů také infolisty. Totéž zelení veřejnosti představili i na sociálních sítích vizualizací těžby poblíž dominant jednotlivých měst.

„Osud obyvatel Horního Jiřetína a dalších obcí nám není lhostejný. Měli by dostat šanci žít bez hnědého uhlí a devastujících následků jeho povrchové těžby, ze kterých se příroda a krajina vzpamatovává desítky let. Také v našem kraji máme s těžbou uhlí své zkušenosti a to je hlubinná těžba k prostředí na povrchu mnohem šetrnější,“ uvádí místopředsedkyně SZ a krajská předsedkyně Moravskoslezského kraje Pavla Brady.

Spalování uhlí v elektrárnách nebo teplárnách je neefektivní a překonanou technologií. Budoucnost je v moderních technologiích, podpoře obnovitelných zdrojů a zateplování budov. Je jednodušší s energií šetřit, než likvidovat dlouhodobé následky těžby. I nedávno schválená Státní energetická koncepce již počítá s do budoucna s určitým útlumem využívání hnědého uhlí, reálně bude jeho potřeba ještě mnohem nižší. Fosilní zdroje ztrácejí konkurenceschopnost. Vláda by měla rozhodnout o zachování limitů a poskytnout obyvatelům severočeských obcí záruku budoucího rozvoje,” uvádí Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených.

“Jakýkoliv zásah do Horního Jiřetína by v podstatě znamenal likvidaci města. To nedopustím. Budeme hájit Jiřetín do posledního domu,” uvádí jiřetínský starosta Vladimír Buřt (SZ).

“Prolomení těžebních limitů spojené s rozšířením povrchových dolů by bylo jen těžko ospravedlnitelným zásahem do života obyvatel nejen daných lokalit, ale i širokého okolí. Zároveň by zásadním způsobem byla zdevastována tamější příroda a nenávratně zničeny významné kulturní památky,“ říká Václav Hampl, bývalý rektor Karlovy univerzity a senátor za SZ.

Částečné prolomení limitů, které vláda už několik měsíců diskutuje, by znamenalo zbourání na 180 domů v Horním Jiřetíně a ohrožení osady Černice. Těžba by se přiblížila na pouhých 500 metrů od obydlených částí pětadvacetitisícového Litvínova. Úplné prolomení by ohrozilo existenci až 30 dalších obcí, které doteď byly limity chráněny.

Při prolomení by zaniklo přes 800 pracovních míst spolu s Horním Jiřetínem a kvůli těžbě na velkodolu ČSA by byla ohrožena i průmyslová zóna v Litvínově-Záluží s dalšími asi 4 150 místy. Stávající podmínky navíc počítají s těžbou do roku 2022, kdy bude již více než polovina současných horníků v důchodovém věku, takže není nutné jejich masové propouštění.

Podporu mohou lidé Hornímu Jiřetínu a dalším severočeským obcím vyjádřit stále rovněž podepsáním petice Zachovejme limity, nebourejme domovy. Senátoři za SZ v čele s Jitkou Seitlovou iniciovali v Senátu veřejné slyšení na téma limitů, které se uskuteční v pondělí 15. června od 9:00.

 

Kontakt:

Pavla Brady
předsedkyně krajské organizace
Moravskoslezského kraje
Tel.: 605305290
Email: pavla.brady@zeleni.cz