lesní školka

8. 4. 2015

Provozovatelé lesních mateřských školek si mohou částečně oddechnout. Poslanci kývli na zákon, který umožní jejich zachování. Školky se nebudou muset registrovat ani plnit hygienické předpisy, které by vzhledem ke svému charakteru školy v přírodě nezvládly. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Zelení již loni v červenci, když Ústavně-právní výbor Senátu návrh zákona o dětských skupinách projednával, požadovali, aby toto právo nebylo rodičům upíráno a návrh zákona byl změněn tak, že se na lesní školky a obdobná zařízení nebude vztahovat. Takový požadavek předložila na výboru také senátorka za zelené Eliška Wagnerová. Její návrh těsně neprošel. Asociace lesních školek loni v červenci spustila Petici za zachování lesních školek.

O zákon o dětské skupině, které mají pomoci doplnit nedostatek míst v mateřských školkách, byl loni v parlamentu tuhý boj. Nakonec ho Sněmovna přes odpor zástupců lesních mateřských školek schválila o pouhý jeden hlas, když přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana.

Každý rodič by měl mít právo vybrat si, jaký typ péče svým dětem zajistí a stát mu to nemůže diktovat. Navíc jen za loňský rok bylo v běžných školkách odmítnuto přes 50 000 dětí, takže právě dětské skupiny, ale i lesní školky či rodinná centra jsou nepostradatelnou součástí nabídky,“ uvedla tehdy nynější předsedkyně SZ Jana Drápalová.

Dětské skupiny, které v listopadu schválili poslanci, může zřídit zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí si rodiče mohou odečíst slevou na dani. Pokud jde o lesní školky, které se nebudou muset registrovat, nebudou muset splnit hygienická kritéria pro dětské skupiny, ale nebudou mít ani nárok na daňovou úlevu.

Do dětských skupin mohou podle schváleného zákona rodiče své děti dát už od jednoho roku. V každé skupině může být nejvýše 24 dětí a jejich provozovatel bude moci stanovit úhradu jen do výše nákladů. Kromě firem je mohou zřídit úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace.

lesní školka

lesní školka