15. 8. 2021

Proč je řeka Morávka zcela unikátní lokalitou, jednou z posledních v České republice? Co tvoří specifický biotop divočící řeky v Beskydech? Jak ohrožuje vzácné chráněné rostliny a živočichy fenomén zanikajících štěrkonosných toků?

Poznejte příběh (z)krocené řeky Morávky během tématické vycházky s ekologem a biologem Davidem Hlisnikovským.

„Zanikající fenomén štěrkonosných toků – komentovaná vycházka řekou Morávkou“

neděle 29.srpna 2021 od 9:30 hodin

Vyšní Lhoty – Dobrá – Frýdek-Místek

Pojďte s námi objevit jedinečný ekologický charakter Národní přírodní památky v lokalitě řeky Skalická Morávka.

Během komentované procházky korytem řeky si projdeme jeden z posledních zbytků přirozeně divočícího toku ve štěrkových náplavech v České republice.

Společně si ukážeme vzácné a chráněné rostlinstvo a živočichy, kteří se vyskytují specificky na osluněných štěrkových náplavách v podhůří Beskyd.

Zjistíme, jak se řeka Morávka mění při svém putování z podhorské oblasti do zastavěného území, a názorně si vysvětlíme souvislosti, které (ne)regulace říčního toku obnáší.

SRAZ: neděle 29. srpna 2021, v 9:30 na zastávce autobusu Vyšní Lhoty, Pod Prašivou (autobusové spojení: Ostrava, ÚAN 8:25, Frýdek-Místek, autobusové nádraží 9:04)

TRASA: Vyšní Lhoty – Dobrá (7 km) – Frýdek-Místek (12 km)

Přestávka na občerstvení kolem 13 hod v restauraci Kačabar v Dobré, kdo by chtěl absolvovat jen část trasy, může se v Dobré připojit (nebo odpojit).

Trasa povede většinou přímo korytem nebo po (zarostlých) březích řeky Morávky, doporučujeme proto odpovídající turistické vybavení, zejména vhodnou pevnou obuv.

Těšíme se na společné putování beskydskou přírodou.

Martina Dušková

lídryně kandidátky Zelených v Moravskoslezském kraji