20. 8. 2019

Letos je tomu 51 let, co vtrhla vojska členů Varšavské smlouvy na území ČSSR. Srpen 1968 je potřeba si nejen připomínat, ale také se zamýšlet nad jeho následky a vzít si z něj ponaučení. Rusko jako nástupnický stát SSSR dnes expanduje na svá dřívější území, porušuje mezinárodní právo a otevřeně hlásá snahu rozbít Evropskou unii. Zelení zdůrazňují důležitost evropské integrace s vládou práva, nikoliv tanků, pro naše budoucí přežití.

„I v dnešní době na nás dopadají následky okupace v podobě nedůvěry v politiku nástupnického Ruska a nedůvěry Čechů v nadstátní struktury. O to cennější je, že se Evropská unie nenechává vtáhnout do ozbrojených konfliktů a že jsme se problémy naučili řešit diplomaticky, politicky a soudně. Právní stát je vždy lepší než ozbrojený konflikt,“ říká Petr Štěpánek, předseda Strany zelených.

Následky invaze a následné okupace jsou v české společnosti dodnes pozorovatelné a jen prohloubily nedůvěru mnoha Čechů k velkým národům, mezinárodním dohodám a aliancím. Válka kterou vede Ruská federace pod vedením prezidenta Vladimíra Putina nebudí důvěru Zelených v její politiku.„Srpnová invaze vojsk Varšavské smlouvy, nařízená nejužším komunistickým vedením Sovětského svazu, ukončila Pražské jaro a na desítky let poškodila československou a potažmo českou společnost a prohloubila studenou válku,“ dodává Petr Štěpánek.


Cílem této invaze tehdejších spojenců ČSSR bylo zasáhnout do vnitřních politických záležitostí Československa a zlikvidovat pokus nasadit socialismu lidskou tvář. Československá armáda nebránila útočníkům v postupu, ale tehdejší vláda Československa, zaměstnanci československé televize a rozhlasu, fotografové, filmaři a tisíce dalších občanů se statečně postavili na neozbrojený pasivní i aktivní odpor. Tyto příběhy hrdinství bychom si dnes měli připomínat.

V přímé souvislosti s invazí přišlo do konce roku 1968 o život 137 lidí a 500 lidí bylo těžce zraněno. Stovky lehce zraněných byly ošetřeny v československých nemocnicích často od zdravotníků, kteří si rušili dovolené a zůstávali po několik dní ve službě. Konečný počet zraněných se pravděpodobně nikdy nedozvíme, protože mnoho lidí svá zranění nehlásilo z obavy z následných represí.

„Je třeba připomínat všechny, kteří se proti násilné okupaci Československa postavili. A to nejen kvůli jejich odvaze a občanské odhodlanosti, ale také proto, že mnoho z nich utrpělo při protestech a následných událostech těžká zranění a někteří přišli i o život. Rovněž je třeba nezapomenout na 8 statečných občanů SSSR, kteří proti invazi protestovali 25. 8. 1968 na Rudém náměstí v Moskvě a na R. Siwiece, který se na protest proti invazi 8. 9. 1968 na Stadionu Desetiletí ve Varšavě upálil a stal se první živoucí pochodní ve východním bloku,“ připomněl už v minulosti Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.

V tomto roce si kromě jiných významných historických událostí připomínáme rovněž 51. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, do té doby největší vojenské operace v Evropě od konce druhé světové války. Psal se 21. srpen 1968. Přibližně od druhé hodiny ranní toho dne byla Ostrava okupována 24. Samaro-Uljanovskou motostřeleckou divizí genmjr. Grigorije Petroviče Jaškina zvanou Železná a přidělenou leteckou divizí. O připravované akci byli předem informováni čelný představitel aktivu předválečných členů KSČ.

Ve středu 21. srpna od 14 hodin proběhne u Památníku Rudé armády v Komenských sadech v Ostravě vzpomínkový akt připomenutí historických událostí 21. srpna 1968. Součástí akce bude také čtení z knihy Karla Kryla „Země lhostejnost“. Poté volná beseda. Jste srdečně zváni.

V 17 hodin proběhne u restaurace Zahrada Bulharsko, ul. Pivovarská 8 v Ostravě (poblíž Výstaviště Černá Louka) další setkání k výročí okupace. Podobné setkání se bude konat v Třinci, na nám. TGM od 18 hodin, v Novém Jičíně na Masarykově náměstí od 18 hodin, v Opavě na Horním náměstí od 18 hodin, kde po skončení shromáždění následuje procházka místy spojenými s pobytem vojsk polské a sovětské armády v Opavě a také v Bruntále, na náměstí Míru od 18 hodin. Tyto akce nepořádají Zelení, jsou apolitické, ale rádi se zúčastníme a zveme.

Foto: ÚSTR, Zdroj: Ostrava100.cz, Zeleni.cz.

Facebook