18. 4. 2015

V rámci tzv. Odpadových dnů proběhl 15. a 16. dubna v Ostravě již 15. ročník konference Odpady 21. Konference potvrdila, že krajský úřad připravuje nový plán odpadového hospodářství, který musí být v regionu hotov do poloviny roku 2016. Mezi hlavní priority má patřit zásadní omezení skládkování, s cílem úplného zákazu skládkování směsného komunálního odpadu, dále recyklace odpadů a další způsoby využití odpadů, včetně energetického. Kraj proto opět počítá se začleněním Krajského integrovaného centra pro energetické využívání komunálních odpadů (KIC neboli spalovna) do systému nakládání s odpady.

Až 300 tisíc tun odpadů ročně má být v závislosti na ostatních technologiích v budoucnu v kraji zpracováváno k dalšímu energetickému využití. O několik desítek procent ze současného jednoho procenta by mělo v průběhu deseti let v kraji vzrůst energetické využívání odpadů. Také s tím má počítat nový plán odpadového hospodářství.

Na území Moravskoslezského kraje se tak i nadále počítá s výstavbou Krajského integrovaného centra pro energetické využívání komunálních odpadů (KIC). Původní projekt KIC chtěl realizovat kraj s dalšími pěti statutárními městy a obcí Horní Suchá za čtyři miliardy korun v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné. Zařízení mělo zpracovávat necelých 200 tisíc tun odpadů ročně. Projekt KIC se však musí co nejdříve zásadně přepracovat.

S výstavbou spalovny však nesouhlasí řada místních občanů a také někteří zastupitelé měst a obcí na Karvinsku. Zastupuje je například občanská sdružení Frygato-eko a Občané proti spalovně (OPS). V případě spalovny nikdy nebylo jasné, jaké látky budou vzhledem k technickému řešení vlastně vypouštěny, a jaký bude tedy přesný dopad na obyvatele nejen na Karvinsku, ale i v okolí, tedy v oblasti několika velmi lidnatých měst.

V rámci nového programovacího období má být v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) v letech 2014-2020 na tuto oblast vyčleněno více než 2,5 miliardy eur. V prioritní ose 3, která se týká i odpadů, je zhruba 458 milionů eur na financování projektů z odpadového hospodářství.

V roce již 2011 bylo vydáno územní rozhodnutí pro terénní úpravy před vlastní stavbou KIC a následně územní rozhodnutí pro stavbu, které však bylo napadeno žalobou, na jejímž základě Krajský soud v roce 2014 územní rozhodnutí pro stavbu zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Spalovna o kapacitě 192 tisíc spalovaných odpadů ročně měla vyrůst na Karvinsku v prostoru bývalého Dolu Barbora. Zcela vážně se uvažovalo o kapacitě blížící se 300 tisícům tun ročně. Šlo by tak o druhou největší spalovnu odpadů v České republice.