21. 3. 2016

22. březen je mezinárodním dnem vody. Voda se ve více a více regionech stává nedostatkovou komoditou. Podle údajů OSN trpní aktuálně více než miliarda lidí na světě nedostatkem pitné vody. Jak se ukázalo i při dlouhém období sucha v Moravskoslezském kraji minulý i předminulý rok.

Dramatické výkyvy počasí jsou v posledních letech stále častější, přitom lze tyto extrémní projevy počasí výrazně zmírnit opatřeními, která jsou v České republice dlouhodobě zanedbávána. Se stále větším znečištěním vody a snižujícím se množstvím pitné vody se zvyšuje potřeba udržitelného a zodpovědného hospodaření s vodou. To se ukázalo i v Moravskoslezském kraji v posledních letech, kdy krajina trpěla suchem, což bylo patrné hlavně při poklesu hladin přehradních nádrží v kraji.

Česká krajina se ve stále více obdobích potýká s nedostatkem vody. Přírodní útvary, které dříve zadržovaly vodu, jsou mimo jiné vinou špatně nastavené dotační politiky ničeny. Pomohla by i revitalizace koryt řek – vodu je potřebné rozlévat zpět do krajiny.

Organizace spojených národů vydala každoroční zprávu týkající se stavu vodních zásob, ta opakovaně varuje před fatálním nedostatkem vody do 15 let, pokud jednotliví světoví lídři nepřehodnotí své současné vodohospodářské politiky. Zvýšené vypařování vody z otevřených vodních ploch, nepravidelné srážky v důsledku klimatických změn, urbanizace, industrializace a nekontrolovatelný populační růst v rozvojových zemích jsou jen některé faktory způsobující převis poptávky po vodě nad její nabídkou. Zpráva dále upozorňuje na skutečnost, že během posledních několika dekád rostla poptávka po vodě oproti populačnímu růstu dvojnásobným tempem. Pokud se aktuální situace a trendy nezmění, můžeme očekávat, že lidstvo bude mít už v roce 2030 k dispozici pouze 60% množství vody, které bude potřebovat.

Voda je nenahraditelná součást každé domácnosti. Možnosti jejího využívání však nejsou nekonečné. Ačkoliv spotřeba vody v posledních letech obecně mírně klesá, průměrná denní spotřeba vody na osobu je okolo 106 litrů a z toho jsou průměrně pouhé dva litry určeny k pití. Abychom za pár let neskončili úplně na suchu, můžeme se řídit několika jednoduchými pravidly, jak šetřit vodou a tím i životní prostředí a své finanční výdaje.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě sledována kvalita vody v nádržích v okrese Frýdek-Místek (nádrže Brušperk, Baška, Olešná a Žermanická přehrada) a na Novojičínsku (Kacabaja, Větřkovice, Čerťák a Údolí mladých), kde je voda zatím poměrně kvalitní.

Sedm tipů jak šetřit vodou

1. Sprcha ušetří třetinu

Sprchování může být až o třetinu úspornější než pravidelná koupel – pokud ovšem nevyužíváte sprchové lázně. Vhodné jsou také různé sprchové hlavice s nižším proudem, které snižují průtok a spotřebu vody. Pokud si však den bez vany nedokážete představit, existují různé velikosti či i anatomicky tvarované vany, kdy pak celkový objem vody bývá nižší.

2. Dešťovka v míse

Chodíte často? Splachování představuje nejvyšší vodní zátěž. Zpravidla v toaletách skončí až třetina celkové spotřeby vody jedné domácnosti. Pro úspornější využívání můžete využít splachovadel s menším a větším průtokem. Kontrolu protékání toalety můžete vyzkoušet za pomoci potravinářského barviva. Jednoduše ho nasypte do nádržky, a pokud se v míse objeví barevný pruh, bude třeba vyměnit těsnění. A pokud stavíte či rekonstruujete dům, třeba vás zaujme příklad z byznysu: nová továrna firmy Lincoln CZ snížila spotřebu spotřebu pitné vody  o 52 % proti běžnému výrobnímu závodu, protože ke splachování toalet využívá dešťovou vodu. Zbytečnost? Nemyslíme.

3. Voda kohoutí

Ušetřete svým zádům několik litrů balené vody při každém nákupu a vyzkoušejte to s vodou kohoutí. Voda z kohoutku je pravidelně kontrolována a je vždy čerstvá – proč tedy kupovat balenou vodu v obchoďáku? V plastových lahvích může vlivem špatného skladování dojít ke zhoršení její kvality. Navíc plastové lahve představují další odpad, se kterým je třeba se vypořádat. A pokud vás nebaví ráno čekat, než se odpustí voda, abyste se konečně mohli napít, zkuste si natočit vodu předem a nechat ji přes noc v lednici. Půjde to i bez čekání a z vody se odpaří chlor. A rada na závěr: když omýváte ovoce a zeleninu, vyplatí se napustit si umyvadlo a nemýt ho pod tekoucí vodou.

4. Kelímek a zuby

Necháváte při čištění zubů či mytí hlavy vodu téct? Nebojte se kohoutek zavřít, spotřeba vody výrazně klesne. Není od věci si na čištění zubů pořídit kelímek – voda v něm totiž na vyčištění zubů bohatě vystačí.

5. Kapka ke kapce

Kape vám do dřezu z kohoutku voda, ale pokaždé, když procházíte kolem, nad tím mávnete rukou? Nic se neděje, určitě v tom nejste sami. Jenže za rok můžete nakapat až několik desítek litrů vody nazmar. Zkontrolujte těsnost veškerých uzávěrů vody v domě a můžete k tomu přizvat i instalatéra.

6. Myč Bjůkenen v akci

Že kvůli páru příborů necháte odtéct několik litrů vody, než začne téct teplá? Věděli jste, že optimální využívaní myčky při jejím plném zatížení je několikanásobně úspornější proti mytí nádobí pod tekoucí vodou?

Pokud myčku nemáte či nechcete, je alespoň vhodné mýt nádobí v předem napuštěném dřezu. To samé platí u praní prádla v pračce. A pokud vlastníte starší spotřebiče, výhledově stojí za zvážení nákup energeticky úspornějších, které nepotřebují tolik vody ani elektřiny.

7. Dešťovka umí divy

Máte doma zahrádku a stále nevyužíváte dešťovou vodu? Měli byste. Rostliny k životu pitnou vodu nepotřebují a dešťovku lze využít třeba k mytí auta či do bazénu

 

Foto: zeleni.cz