17. 4. 2015

Na 17. duben připadá světový Den platové nerovnosti. Akce upozorňuje na nerovné platové podmínky mužů a žen a letos se do ní zapojuje i Česko, kde si ženy vydělají v průměru o čtvrtinu méně než muži.

Na některých místech zhruba třicítka kaváren a dalších podniků během celého dne poskytuje ženám dvaadvacetiprocentní slevu.  Neziskové organizace na tento den upozorňují různými akcemi. Organizace Nesehnutí se spojila s podniky v Praze, Brně, Olomouci, Kroměříži a Boskovicích a pro ženy na tento den připravila různé akce.

O stejnou procentuální hodnotu, tedy 22 % (za hodinu), si v Česku v současné době ženy vydělají méně než muži. Například ve Slovinsku platový rozdíl nepřesahuje ani 4 procenta.

Statistiky ukazují, že ČR je na chvostu platové nerovnosti. Hůř je na tom jen Rakousko a Estonsko, upozorňuje nezisková organizace Nesehnutí, která symbolické upozornění na platový nepoměr formou 22 procentních slev vymyslelo. Podle Eurostatu jsou na tom hůře už jen ženy právě v Rakousku a Estonsku. Nejmenší rozdíly mezi oceněním mužské a ženské práce pak najdeme ve Slovinsku, Maltě a v Polsku.

Dvacet dva procent je vlastně relativní rozdíl v průměrném hodinovém výdělku. Co se týče rozdílu na stejné pozici, je to 13 %. V tomto případě se porovnává stejná pozice u muže i ženy.

Největší nepoměr, a to 40 %, panuje v bankovnictví a pojišťovnictví. Nejvyrovnanější platy jsou v pohostinství, kde rozdíl dosahuje jen šesti procent.  Ženy taky častěji přerušují kariéru kvůli rodině, což se pak odráží na jejich kariérních postupech. Na úřad ombudsmana, který chrání i před diskriminací na trhu práce, se ale dosud obrátilo jen několik žen.

Zdroj: eurospravy.cz a ČRo